Průvodce koupí nemovitosti

Ing. Lucie Bilá

Makléř, Manažér, Majitel

T: 604271207

E: lucie.bila@general.cz

Kontaktovat kancelář

Jméno:
Email:
Tel. číslo:

Cesta k Vašemu novému domovu je klikatá: Váš makléř CENTURY 21 Vám pomůže s výběrem a připraví Vás i na vyjednávání o koupi Vaší vysněné nemovitosti.

Kupujeme nemovitost

Koupě nemovitosti je chytrá investice do Vaší budoucnosti. Ať jste nováčci na trhu a kupujete svoji první nemovitost, anebo jste v tomto oboru zkušení, možná právě teď přichází nejlepší čas ke koupi.
Na počátku Vašeho hledání Vám makléř CENTURY 21 popíše jednotlivé kroky celého procesu a zmírní tak napětí kolem celé transakce – možná největší finanční transakce Vašeho života. Makléř CENTURY 21 je profesionál, který Vás provede na cestě k Vašemu novému domovu.

Mnoho důvodů ke koupi

Vlastnit nemovitost s sebou přináší mnoho výhod. Kromě toho, že investice do nemovitostí jsou dlouhodobě považovány
za nejjistější formu uložení peněz, je třeba vidět i jiné, nevyčíslitelné užitky. Bydlet „ve svém“, mít možnost si nemovitost upravovat podle sebe, chovat domácí mazlíčky bez ohledu na omezení od Vašeho pronajímatele, to vše dává Vám a Vaší rodině pocit stability a bezpečí, které v nájemním bytě nezažijete.
Je jedno, z jakého důvodu se plánujete stěhovat. Makléř CENTURY 21 Vám pomůže při stanovení priorit ve vyhledávání, poradí s výběrem vhodné lokality a přidá mnoho užitečných rad, které při hledání nového domova využijete.

Jak začít?

Předtím, než začnete s vyhledáváním vhodné nemovitosti, musíte uvážit svoji situaci. Vyplatí se nemovitost koupit nebo bydlet v pronájmu? Jaký je Váš úvěrový rámec pro případnou koupi, a tedy, jak drahá by měla být kupovaná nemovitost? Která banka Vám poskytne hypotéku za nejlepších podmínek? Makléř CENTURY 21, ve spolupráci se CENTURY 21 Financial Services, Vám bude při odpovědích na tyto otázky vhodným poradcem.

Hledání nemovitosti

Hledání jehly v kupce sena

Když už znáte svůj rozpočet, můžete se vrhnout na to nejdůležitější: stanovení priorit při Vašem výběru. Makléř CENTURY 21 s Vámi na první schůzce vyplní tzv. „Formulář přání a potřeb“, ve kterém si s Vámi ujasní otázky kolem výběru lokality, typu nemovitosti, vybavení atd.

Ve spolupráci s Vaším CENTURY 21 makléřem rozhodněte zejména o následujícím:

Lokalita a občanská vybavenost – 24 hodin denně žijící bulvár nebo tichá, slepá ulička? Rušný střed velkoměsta nebo ospalé předměstí? Máte malé děti a je pro Vás důležitá blízkost školy, školky či dětského hřiště? Jste zvyklí každý den chodit běhat a potřebujete vhodné terény ve Vašem okolí? Zvažte, jak vypadá běžný den ve Vaší rodině a přizpůsobte tomu výběr vhodné lokality.

Typ nemovitosti – hledáte rozlehlé sídlo, malý domek nebo byt? Jedná se o místo, kde budete trvale žít, víkendovou chatu či chalupu, nebo kupujete nemovitost jako investici k následnému pronájmu?

Novostavba nebo starší nemovitost – pokud máte rádi moderní architekturu s minimálními nároky na údržbu, pak bydlení v novostavbě je pro Vás to pravé. Nebo naopak upřednostňujete tradiční domy a byty a baví Vás drobné kutilské práce? V tom případě zvolte druhou variantu.

Vybavení – je pro Vás balkon nutností? Potřebujete nutně sklep či jiné skladovací prostory? Nedovedete si představit život bez bazénu? Máte nějaké nároky ohledně poschodí, v němž chcete žít?

TO VŠECHNO JSOU OTÁZKY, NA KTERÉ BYSTE SI MĚLI ODPOVĚDĚT DŘÍVE, NEŽ ZAČNETE SE SAMOTNÝM VYHLEDÁVÁNÍM.

Jednoduché vyhledání nemovitosti

Prvotní průzkum na internetu můžete udělat Vy sami, nebo ho za Vás může udělat makléř CENTURY 21.
Před sjednáním samotné prohlídky kontaktujte svého makléře a proberte s ním pro a proti jednotlivých nabídek. Domluvte si s Vaším makléřem, které dny a časy prohlídek Vám vyhovují a zbytek můžete nechat na něm.
Makléř CENTURY 21 sestaví program prohlídek a na všechny půjde osobně s Vámi. Díky svým zkušenostem objeví i možné skryté problémy navštívené nemovitosti, nebo naopak poradí, jak jednoduchou úpravou drobné „vady na kráse“ odstranit.
Neocenitelným pomocníkem Vám
bude makléř CENTURY 21 při vyjednávání s prodávajícími, případně jejich realitním makléřem v okamžiku, kdy se rozhodnete pro koupi konkrétní nemovitosti. Spolu se svým makléřem připravíte cenovou nabídku, která bude záviset na několika faktorech: současná situace na trhu, konkurence v dané lokalitě a Vaše finanční možnosti, resp. výše úvěru, který Vám banka poskytne.
Je možné, že před definitivní dohodou o podmínkách prodeje proběhnou ještě další jednání mezi Vámi a prodávajícími.
To je pro makléře CENTURY 21 zcela běžná záležitost a celým procesem Vás profesionálně provede. Ještě před definitivním potvrzením Vašeho zájmu o koupi s Vámi prostuduje rezervační smlouvu a vysvětlí všechny její body.

Možnosti financování

V období mezi podpisem rezervační smlouvy a kupní smlouvy máte čas dořešit financování. Již dříve jste si ověřili, že úvěr v potřebné výši dostanete – teď jde o to, dosáhnout co nejlepších podmínek.
Naši profesionální makléři CENTURY 21 Financial Services jsou nezávislí a spolupracují se všemi bankami a stavebními spořitelnami na trhu. Finančních produktů je mnoho, a tak právě díky nezávislosti na určité bance jsou makléři schopni vybrat Vám produkt banky nebo stavební spořitelny, který se nejlépe hodí pro financování Vašeho záměru.
Makléř je klientovi k dispozici i po získání hypotéky. CENTURY 21 neustále sleduje trh hypotečních produktů. V době konce fixačního období Vás makléř informuje o možnostech, jak Vaši hypotéku zlevnit.

Jaké existují typy hypoték?

• Hypotéka může být účelová, kdy finance musí být prokazatelně použity na financování koupě, výstavby, či rekonstrukce nemovitosti
• Neúčelová, tzv. Americká hypotéka, u které bance neprokazujete účel, na který jsou finanční prostředky vynaloženy, úrokové sazby jsou ale v tomto případě vyšší
• Refinancování a konsolidace Vašich úvěrů a půjček
• Hypotéka na koupi bytu v družstevním vlastnictví
• Úvěr na rekonstrukci a zateplení domů SVJ/BD
• Hypoteční úvěr bez dokládání příjmů
• Hypoteční úvěr pro zahraniční klienty
• Hypotéka pro podnikatele

Proces žádosti o hypotéku

Tento proces vyžaduje čas, odborné znalosti, přehled na velmi dynamickém trhu hypotečních úvěrů a také jistou zkušenost. Žádosti a vyřizování hypoték patří mezi úkony, které v CENTURY 21 Financial Services zaměstnávají množství odborníků. Naši makléři Vám pomohou oslovit banku, najít správný produkt, sehnat potřebné dokumenty a vyjednat výhodné podmínky.

Základními dokumenty pro vyřízení hypotečního úvěru jsou:
• osobní doklady (OP, pas, apod.)
• žádost o úvěr
• potvrzení příjmů
• snímek z katastrální mapy
• kupní či budoucí kupní smlouva
• nabývací tituly
• stavební povolení nebo ohlášení stavebních prací (pro výstavbu, rekonstrukci)
• ocenění nemovitosti

Uzavření obchodu

Konečně je vše připraveno k podpisu kupní smlouvy a jejímu vložení na katastr nemovitostí. Váš makléř s Vámi domluví termín podpisu kupní smlouvy u notáře. Nezapomeňte si s sebou vzít průkaz totožnosti a jakékoli další doklady a materiály, na které Vás upozorní Váš makléř. Po podpisu smlouvy pro Vás práce s převodem končí. Makléř CENTURY 21 ještě vloží podepsané kupní (a případně zástavní) smlouvy na příslušný katastr nemovitostí a zařídí vše okolo úschovy a bezpečné výplaty kupní ceny prodávajícímu.

Poprodejní servis

Po podpisu kupní smlouvy následuje závěrečné setkání, kdy prodejce předává nemovitost kupujícímu. Realitní makléř Vám s převzetím nemovitosti napomáhá a připraví předávací protokol, který s Vámi a prodávajícím projde bod po bodu. Pokud je vše v pořádku, přichází ta stěžejní část – konečně získáváte klíče od svého nového domova!
Náš makléř Vám pomůže i s převedením energií a služeb, zajistí, aby byla včas uhrazena daň z převodu nemovitosti a v případě potřeby a Vašeho zájmu zajistí pojištění, stěhování, úklid, malování a podobné služby. Pokud jste koupili nemovitost jako investici za účelem následného pronájmu, postaráme se rovněž i o co nejrychlejší vyhledání nového nájemce.

Na co si dát pozor při výběru nemovitosti

Právní a finanční otázky

Vázne na nemovitosti věcné břemeno?
Pokud ano, víte, jak lze převést vlastnictví takové nemovitosti?
Je nemovitost zatížena exekucí?
Je nemovitost zatížena právem nájmu třetích osob?
Existuje na nemovitosti předkupní právo třetích osob, ať již smluvní nebo ze zákona?
Má prodávající dořešeny všechny vlastnické vztahy k prodávané nemovitosti?
Víte, jaké jsou ceny aktuálně nabízených nemovitostí ve Vaší lokalitě?
Znáte ceny skutečně prodaných nemovitostí ve Vaší lokalitě?
Máte připravenu argumentaci pro vyjednávání s prodávajícím o výši kupní ceny?
Znáte nejvýhodnější způsob zaplacení kupní ceny (hotovost, úvěr, stavební spoření)?
Vyhledali jste nejvýhodnějšího finančního partnera?
Víte, kdo Vám zpracuje odhad pro účely bankovního úvěru?
Máte připravenu rezervační smlouvu?
Víte, kam a v jaké výši se bude skládat rezervační poplatek?
Víte, kdo připraví kupní smlouvu?
Víte, kdo připraví návrh na vklad kupní smlouvy do Katastru nemovitostí?
Máte domluven termín podpisu kupní smlouvy?
Víte, kdy a jak se budou prodávajícímu vyplácet peníze?
Víte, jak zajistit, že Vaše peníze nebudou vyplaceny prodávajícímu dříve, než budete zapsán jako vlastník nemovitosti?
Víte, kdy a na základě jakých skutečností dojde k předání nemovitosti?
Víte, kdo uhradí poplatky za vyhotovení smluv, notářské poplatky, správní poplatky atd.?
Víte, jak se zajistit pro případ, že prodávající neuhradí daň z převodu nemovitosti?
Víte, jak a kde převést smlouvy s dodavateli energií (plyn, elektřina, voda atd.) z prodávajícího na Vás?

Tato stránka používá cookies, pro Váš lepší uživatelský zážitek Rozumím Více informaci